TRINKELIŲ KLOJIMAS

 

Trinkelių klojimas

Trinkelių klojimas prie nuosavo namo suteikia kiemui harmoniją ir pilnavertiškumo jausmą jums ir jūsų svečiams. Trinkelių klojimo kaina priklauso nuo pasirinktų medžiagų, klojimo rašto, klojamos dalies konfiguracijos ir nuo objekto landšafto. Tinkamai parinkus trinkelių spalvą ir formą džiugins jūsų akis ir suteiks malonias akimirkas laiko praleidimui nuosavame kieme.  Trinkelės ir šaligatvio plytelės yra teritorijos kraštovaizdžio projekto dalis.
Senovei  žmonės  naudojo medieną ir akmenis rengiant takus, tačiau tokie takai apaugdavo žole, lietui palijus  kaupdavosi vanduo buvo visiškai nepatrauklus. Tobulėjant lauko dangų gamybos technologijai atsirado trinkelės bei šaligatvio plytelės. Šios dvi medžiagos yra panašios, tačiau tinkamos kloti skirtingose teritorijose, trinkelės skirtos tiek pėsčiųjų takams tiek važiuojamosioms zonoms, lauko plytelės takams. Šios medžiagos turi gerą estetinę išvaizdą ir reikiamas technines charakteristikas, jų gamybos ir įrengimo technologija panaši, tačiau tipas ir dydis skiriasi.
Grindinio dangos kokybė įprastai priklauso ne tik nuo trinkelės, bet ir pagrindo kokybės. Nors ir atrodo keista, tačiau labai dažnai vizualus trinkelių brokas yra tiesiog rezultatas to, kas nematoma, yra po jomis. Skaičiuojama, jog pagrindas lemia 90 proc. dangos stiprumo ir stabilumo.

Trinkelių pagrindo paruošimas 

 

Trinkelių pagrindo paruošimas – vienas pagrindinių sudedamųjų darbų įrengiant trinkeles bei šaligatvio plyteles. Šiuo metų gana nemažai trinkelių klojėjų siūlo už mažesnę nei rinkos kainą atlikti įrengimo darbus. Tačiau tik nedaugelis pasiteirauja ar bus tinkamai parinktas  smėlio bei skaldos sluoksnio storis, ir ar bus tinkamai sutankintas pagrindas? Dėl šių priežasčių atsiranda dangos sėdimai, trinkelių bei plytelių skilimai, nutrupėjimai. Sutaupius  kelis eurus už kvadratinį metrą veliau tenka skaudžiai nusivilti. Trinkelių klojimas pradedamas tinkamai įrengus pagrindo sluoksnius. Pagrindo sluoksnius sudaro smėlio pasluoksnis būtinas, jis atlieka šalčio apsaugą bei filtruoja vandenį, tinkamai parinktas skaldos sluoksnis perima apkrovas nuo dangos paviršiaus.
Eksploatuojant dangą, kurios pagrindai netinkami,  trinkelių paviršiuje atsiranda įtrūkimų ar atskilimų, jos išsikraipo, atsiranda provėžos, duobės, tad gadinamas ir dangą naudojantis transportas. Dangos konstrukcijai turint mažesnį nei reikalaujama pralaidumo vandeniui koeficientą (k ≥ 1,0×10-5 m/s.), apšalusios ar apledėjusios trinkelės gali trūkinėti ir skilinėti. Be to, jei trinkelių pagrindas nepralaidus vandeniui, susidaro balos, vanduo nėra tinkamai drenuojamas. Įrengus smėlio, skaldos ir atsijų sluoksnį galima pradėti kloti trinkeles.

Trinkelių pasirinkimas

Trinkelių ir lauko plytelių klojimas pradedamas  įvertinus būsimą mechaninį poveikį. Jei grindinys paklotas ten, kur nėra transporto judėjimo, apribojimų renkantis trinkelių formą ar klojimo raštą nėra. Jei numatytas lengvojo transporto ar laikinas pagalbinio transporto judėjimas, rekomenduojame rinktis klojimo raštą skersai, įstrižai arba eglute. Jei numatytas sunkiojo transporto judėjimas, ypatingos apkrovos, turėtų būti naudojamos sujungiamosios trinkelės, kurias patariama kloti eglute. Be to, labai svarbu pasitarti su specialistais, kokios storio trinkeles reikėtų rinktis, kadangi storis tiesiogiai susijęs su generuojamomis apkrovomis, jam pritaikytas. 6 centimetrų storio trinkelės tinkamos lengvajam transportui, na o sunkiajam jau reikėtų rinktis 8 – 10 centimetrų storio betoninių trinkelių dangą.
Svarbu žinoti ir tai, kad trinkelės yra skirtingų formų ne vien dėl grožio, o dar ir dėl to, jog yra pritaikomos transporto apkrovoms. Didesnėms apkrovoms tinkamos „bangelės“ ar „L“ formos gaminiai, kadangi iškloti jie ypač tvirtai sukimba ir tempimo jėgos juo veikiai minimaliai.Klojant trinkeles būtina suformuoti siūles, kurių užpildamas derėtų naudoti nesurištuosius mineralinių medžiagų mišinius, apsaugančius nuo nepageidaujamos augmenijos ir trinkelių pažeidimų.
Mūsų partnerių betono dangos gaminių kainos: 

Ažūrinės trinkelės

Vienas didžiausių pliusų, kuriuos suteikia ažūrinės trinkelės, yra laisvas vandens nubėgimas ir susigėrimas į dirvą.  Nesusidaro balos, vanduo „nestovi“ kieme ar aikštelėje, nesutrikdomas natūralus vandens susigėrimas į gruntą, jo cirkuliaciją. Kaip ir kitus betoninius grindinio elementus, ažūrines trinkeles taip pat privalu kloti ant specialiai paruošto ir vandeniui laidaus pagrindo. Ažūro tarpeliai dažniausiai užpildomi skalda, tačiau galimas ir kitas variantas – leisti juose laisvai želti žolei. Toks sprendimas tinka tiems, kuriems nesinori savose erdvėse daug betono.
Kitas labai svarbus betoninių ažūrinių trinkelių privalumas yra tas, kad jos, nors ir su “skylėmis”, tačiau yra tokios pat tvirtos ir ilgaamžės (pabrėžiame – jei sudėtos ant teisingai paruoštų pagrindų). Ažūrines trinkeles galima naudoti ir industrinėse erdvėse, ūkiuose. Ant jų galima važinėti tiek su sunkvežimiu, tiek su traktoriumi.
Ažūrinės trinkelės yra puikus sprendimas tiems, kam reikalingas ypač tvirtas grindinys su dideliu, natūraliu vandens pralaidumu bei tiems, kurie nori, jog jų aplinka būtų gyvesnė ir žalesnė.

Trinkelių siūlių užpildai

Siūlėms formuoti  geriausia naudoti granitines atsijas arba kitus smulkiagrūdžius užpildus, kurie tiesiogiai prasiskverbia į trinkelių tarpus ir užpildo esamas tuštumas. Taigi, trinkelių klojimas nėra toks paprastas dalykas, kaip gali pasirodyti, kadangi reikia atsižvelgti į gan nemažai elementų. Rekomenduojame visuomet gerai apsvarstyti, kaip naudosite grindinį ir rinktis profesionalius klojėjus.Trinkelės – ilgalaikis ir aplinkai draugiškas sprendimas, tad į jį verta investuoti šiek tiek brangaus savo laiko.

Vejos bortų įrengimas

Trinkelių grindinį galima įrėminti. Tam per visą perimetrą įrengiami vejos borteliai (bortai). Kokybiškas jų įrengimas apsaugo nuo trinkelių poslinkių,  pažeidimų. Galima įrėminti ir pėsčiųjų erdves. Nors apkrovas ir nėra didelės, tačiau bėgant laikui kraštinės trinkelės išjudinamos, netenka savo konstrukcinio tvirtumo, be to, ant jų nešasi žemės, pradeda želti augalija

Darbų kokybė

 Ant kokybiškai įrengto pagrindo laikančiojo sluoksnio turėtų būti įrengiamas pasluoksnis, kurį specialistai rekomenduoja tankinti kartu su paklotomis trinkelėmis, tokiu būdu užtikrinant betoninės dangos tolygumą. Beje, įrengiant pasluoksnį, jis turėtų būti 1 cm didesnis (priklausomai nuo pasluoksnio medžiagos), lyginant su dangos projekte numatytu galutinės konstrukcijos storiu.
Trinkelės ar lauko plyteles takams kurias paklojo profesionalūs meistrai, ir kurios tinkamai ir kokybiškai prižiūrimos, gali tarnauti kad ir pusšimtį metų. O jų formų ir spalvų įvairovė – pagyvinti įmantriausių namų eksterjerą. Betono trinkelių įrengimui būtinos specifinės žinios, įgūdžiai ir įrankiai. Tik investavus į profesionalų darbą, galima tikėtis, jog trinkelės atitiks gamintojų deklaruojamas eksploatacines savybes, bus tvirtos ir ilgaamžės.

Kodėl verta rinktis trinkeles?

Ilgaamžiškumas, tvirtumas, didelis šviesos atspindėjimas, prieinama kaina ir kt. padaro šiuos gaminius daug patrauklesnius už tradicinį dangos klojimo būdą asfaltu. Rinkitės pigesnį, patvaresnį ir saugesnį būdą padengti ne tik nuosavų namų, bet ir didesnių infrastruktūrinių objektų teritorijas
  • KAINA. Vienas švariausių argumentų – dangos kaina. Betoninės trinkelės būna įvairaus aukščio (5-15 cm),  Jei viskas pagal projekto reikalavimus, betono trinkelių dangą įrengti turėtų būti pigesnės už kitas kietas dangas
  • EKOLOGIJA. Grindinio trinkelės gaminamos iš natūralių medžiagų, tokių kaip smėlis, cementas, įvairių frakcijų skaldos, granitinės atsijos, pavyzdžiui asfalto sudėtyje yra aplinkai kenksmingų šalutinių naftos produktų. Neseniai patiestas arba sušlapęs asfaltas skleidžia specifinį kvapą. Sumanus betono gaminių, kaip statybinės medžiagos panaudojimas, gali sumažinti pagrindinius poveikius gamtai, kurie prisideda prie klimato kaitos.
  • EISMO SRAUTO ATLAIKYMAS. Trinkelių danga geriau atlaiko automobilių srautus, todėl yra išvengiama dažno asfalto trūkumo – provėžų. Trinkelių danga kai kurių miestų.
  • MAŽI DANGOS REMONTO KAŠTAI. Remontuojant trinkelių dangą, užtenka defektuotą trinkelę ar trinkelių plotą pakeisti naujomis. 
  • Renkantis betoninių grindinio trinkelių dangą yra didesnė raštų, spalvų, formų pasirinkimo galimybė. Pasirinkus tinkamą gaminį galima ne tik sutvarkyti savo takus, kelius, bet ir pabrėžti aplinkos grožį. Trinkelių gamintojų asortimente yra visi reikalingi betono gaminiai: nuo įvairiausių formų vejos, kelio bortelių iki šaligatvio, ažūrinių plytelių, trinkelių.
  • PATVARUMAS.  Betoninės trinkelės išsilaiko sveikos visą numatytą funkcionavimo laiką.
  • GERESNIS ŠVIESOS ATSPINDĖJIMAS. Betono gaminiai atspindi nuo 33 iki 50 proc. daugiau šviesos nei asfaltas. Tai ypač svarbu norint saugiai vairuoti naktį bei stengiantis sumažinti gatvių apšvietimo išlaidas ir tuo pačiu prisidedant prie gamtos išsaugojimo.
  • MAŽAS KARŠČIO EFEKTAS. Betoniniai gaminiai, tarp jų ir grindinio trinkelės, turi saulės spindulius atspindintį paviršių, todėl sumažina miesto gatvių karščio efektą. Šviesesnė trinkelių spalva turi didesnę saulės atspindėjimo galią – albedą, todėl atmosferos temperatūra gali būti mažesnė net iki 15%. 
  • SAUGESNIS VAŽIAVIMAS. Betoninių gaminių kelio dangos sumažina nelaimingų kelio eismo įvykių tikimybę, kadangi betoninė kelio danga ne tik užtikrina geresnį matomumą naktį, bet ir didesnį mašinos ratų sukibimą su danga.
  • KLOJIMAS. Klojant grindinio trinkeles, į dominuojančios spalvos grindinį galima nesudėtingai įvesti kitą spalvą – taip bus sukuriami reikalingi juostų ar automobilių stovėjimo vietų atribojimai. Trinkelių asortimente taip pat yra ir specializuotų gaminių akliesiems ir silpnaregiams, kurie nesudėtingai gali būti įkomponuoti į trinkelių grindinį reikiamoje vietoje.